تبلیغات
شهادت عزت ابدى است - مطالب خرداد 1391
 
شهادت عزت ابدى است

در این درس مى خواهیم از كشور بزرگ تن خود كه هنوز یك كوچه از هفت شهر آن را نگشته ایم بیرون آییم و در هر گوشه و كنار به سرعت سرى بزنیم و نمونه هایى از نظام شگفت انگیز موجودات برداریم:

نگاهى به آسمان تیره شب مى دوزیم یك پرنده استثنایى را در لابه لاى پرده هاى ظلمت همچون شبح اسرارآمیزى مى بینیم كه با شجاعت تمام به هر سو براى پیدا كردن طعمه خویش در پرواز است.

این پرنده همان «شب پره یا خفاش» است كه همه چیزش عجیب است امّا پروازش در دل تاریكى شب از همه عجیب تر.

حركت سریع خفاش در تاریكى شب بدون برخورد به مانع، به قدرى شگفت انگیز است كه هر قدر درباره آن مطالعه شود اسرار تازه اى از این پرنده اسرارآمیز به دست مى آید.

این پرنده در میان تاریكى با همان سرعت و شجاعتى حركت مى كند كه كبوتر تند پرواز در دل آفتاب و مسلماً اگر وسیله اى براى اطلاع از وجود موانع نداشت خیلى دست به عصا حركت مى كرد.

اگر او را در تونلى تاریك و باریك و پر پیچ و خم كه آن را به دوده آغشته باشند رها سازند از تمام پیچ و خم ها مى گذرد بدون این كه حتى یك بار به دیوار تونل برخورد كند و ذره اى دوده روى بال او بنشیند. این وضع عجیب خفاش معلول خاصیّتى در وجود او است شبیه خاصیّتِ رادار.

در این جا باید كمى با دستگاه رادار آشنا شویم تا به وضع آن در وجود كوچك خفاش پى ببریم.

در فیزیك در بحثِ صوت سخنى درباره امواج ماوراءِ صوت است این امواج همان امواجى هستند كه تناوب و طول آنها به قدرى زیاد است كه گوش انسان قادر به درك آنها نیست و به همین جهت آنها را ماوراءِ صوت مى نامند.

هنگامى كه چنین امواجى را به وسیله یك مبدأ فرستنده قوى ایجاد كنند، این امواج همه جا پیش مى روند ولى همین كه در یك نقطه از فضا به مانعى (مانند هواپیماى دشمن یا هر مانع دیگر) برخورد كند مانند توپى كه به دیوار بخورد باز مى گردند درست مانند صدایى كه ما در برابر یك كوه و یا یك دیوار بلند مى دهیم و از مقدار فاصله زمانى بازگشت این امواج مى توان فاصله آن مانع را دقیقاً اندازه گیرى كرد.

بسیارى از هواپیماها و كشتى ها به وسیله دستگاه رادار هدایت مى شوند و به هر مقصدى بخواهند مى روند و نیز براى پیدا كردن هواپیماها و كشتى هاى دشمن از رادار استفاده مى كنند.

دانشمندان مى گویند در وجود این پرنده كوچك دستگاهى شبیه رادار وجود دارد، به این نشان كه اگر آن را در اطاقى به پرواز در آوریم و در همان لحظه میكروفونى كه امواج ماوراءِ صوت را به امواج قابل شنیدن تبدیل مى كند، به كار اندازیم، همهمه گوشخراشى در اطاق به راه خواهد افتاد و در هر ثانیه 30 الى 60 مرتبه امواج ماوراء صوت از خفاش شنیده مى شود.

ولى این سؤال پیش مى آید كه این امواج به وسیله كدام عضو خفاش به وجود مى آید یعنى دستگاه فرستنده او كدام و دستگاه گیرنده او كدام است؟

دانشمندان در پاسخ این سؤال مى گویند: «این امواج به وسیله عضلات نیرومند حنجره خفاش ایجاد و از طریق سوراخ هاى بینى او بیرون فرستاده مى شود، و گوش بزرگ او دستگاه گیرنده امواجى است كه باز مى گردد».

بنابراین خفاش در سیر و سیاحت شبانه خود مدیون گوش هاى خود است و یك دانشمند روسى به نام «ژورین» با تجربیاتى ثابت كرده كه اگر گوش هاى خفاش را بردارند نمى تواند بدون برخورد به مانع در تاریكى پرواز كند. در حالى كه اگر چشم او را به كلّى بردارند حركت او با كمال مهارت انجام خواهد یافت؛ یعنى خفاش با گوش خود مى بیند! نه با چشم خود! و این چیز عجیبى است. (دقّت كنید)

اكنون بیندیشید این دو دستگاه عجیب و حیرت انگیز را چه كسى در این جثه كوچك و ناچیز این پرنده به وجود آورده و طرز استفاده از آنها را چگونه به او تعلیم داده است كه بتواند در پناه این وسیله مطمئن از خطرات فراوانى كه در حركات شبانه اش در پیش روى او است مصون بماند؟... راستى چه كسى؟

آیا ممكن است طبیعت فاقد عقل و شعور چنین عملى را انجام دهد؟ و دستگاهى را كه دانشمندان بزرگ با هزینه هاى زیاد مى سازند به این سادگى در وجود او قرار دهد؟

شایسته ستایش آن آفریدگارى است *** كارد چنین دلاویز، نقشى ز ماء و طینى

* * *

امیرمؤمنان على (علیه السلام) در نهج البلاغه در ضمن خطبه مفصلى كه پیرامون آفرینش خفاش بیان كرده مى فرماید:

«لا تمتنع من المضى فیه لغسق دجنته... فسبحان البارء لكل شىء على غیر مثال؛

و هرگز به خاطر شدت تاریكى از راه باز نمى ماند... پاك و منزه است خدایى كه بدون الگوى قبلى همه چیز را آفریده است».نوع مطلب : اصول عقائد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 23 خرداد 1391
مداحی :میثم مطیعی
 در مورد رهبری
                                        
دانلود


نوع مطلب : مداحی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
در سراسر جهان هستى «نظم» و «هدف» و «نقشه» آشكارا دیده مى شود، اكنون توجّه كنید نمونه هایى از آن را مورد بررسى قرار مى دهیم:
در اینجا ما چند نمونه بزرگ و كوچك را براى شما جمع آورى كرده ایم.
خوشبختانه امروز با پیشرفتِ علوم طبیعى و كشف اسرار و شگفتى هاى جهان طبیعت و ریزه كارى هاى ساختمان وجود انسان و حیوان و گیاه و ساختمان حیرت انگیز یك سلّول و یك اتم و نظام شگفت انگیز عالم ستارگان، درهاى خداشناسى به روى ما گشوده شده است، به طورى كه به جرأت مى توان گفت تمام كتاب هاى علوم طبیعى كتاب هاى توحید و خداشناسى است، كه به ما درس عظمت پروردگار را مى دهند; زیرا این كتاب ها، پرده از روى نظام جالب موجودات این جهان برمى دارد; و نشان مى دهد كه آفریدگار این جهان چه اندازه عالم و قادر است.

47


1- مركز فرماندهى كشور تن
درون جمجمه ما را ماده خاكسترى رنگى پر كرده كه آن را مغز مى نامیم، و این مغز،مهم ترین و دقیق ترین دستگاه بدن ما را تشكیل مى دهد، زیرا كار آن فرماندهى تمام قواى بدن و اداره امور تمام دستگاه هاى جسم ما است.
براى پى بردن به اهمیّت این مركز بزرگ بد نیست قبلا این خبر را براى شما نقل كنیم:
در جرائد نوشته بودند یك جوان دانشجوى شیرازى، در خوزستان دچار یك حادثه رانندگى شد و ضربه اى به مغز او وارد گشت ولى ظاهراً عیبى در وجود او حاصل نشد، تمام اعضاى او سالم بودند، امّا با نهایت تعجب تمام گذشته زندگى خود را فراموش كرد فكر او به خوبى كار مى كرد، مطالب را مى فهمید، امّا اگر پدر یا مادر خود را مى دید نمى شناخت. و هنگامى كه به او مى گفتند، این مادر تو است، تعجّب مى كرد او را به خانه اصلیش در شیراز بردند; و كارهاى دستى او را كه بر دیوار اطاق نصب بود به او نشان دادند ولى با تعجّب به همه آنها نگاه مى كرد و مى گفت این نخستین بارى است كه من اینها را مى بینم.
معلوم شد در این ضربه مغزى قسمتى از سلّول هایى كه در حقیقت سیم اتّصال میان فكر و مخزن حافظه او است، از كار افتاده و مانند پریدن فیوز برق كه باعث قطع برق و تاریكى مى شود بخش مهمّى از خاطرات گذشته او در تاریكى فراموشى فرو رفته است.
شاید نقطه اى كه از كار افتاده به اندازه یك سر سنجاق بیشتر از مغز

او نبوده باشد ولى چقدر اثر در زندگى او گذارده است و از این جا روشن مى شود كه دستگاه مغز ما چه دستگاه پیچیده و پر اهمیّتى است.
مغز و سلسله اعصاب از دو بخش ممتاز تشكیل مى شود:
1- بخش سلسله اعصاب ارادى كه تمام حركات اختیارى بدن ما مانند راه رفتن، نگاه كردن، حرف زدن و... از آن سرچشمه مى گیرد.
2- اعصاب غیر ارادى كه حركات قلب و معده و مانند این دستگاه ها را اداره و رهبرى مى كند و از كار افتادن یك گوشه از این بخش مغز كافى است كه قلب یا دستگاه دیگرى را از كار بیندازد.
یكى از عجیب ترین بخش هاى مغز
«مخ» مركز هوش، اراده، شعور و حافظه است و خلاصه یكى از حسّاس ترین بخش هاى مغز مى باشد و بسیارى از عكس العمل هاى روحى، همچون خشم و ترس و امثال آن مربوط به آن است.
اگر مخ جانورى را بردارند ولى اعصابش سالم باشد، زنده مى ماند امّا فهم و شعور را بكلى از دست مى دهد، مخ كبوترى را برداشتند، تا مدتى زنده بود امّا دانه كه جلوى او مى ریختند، تشخیص نمى داد و با این كه گرسنه بود نمى خورد و اگر به پروازش درمى آوردند آن قدر مى پرید تا به مانعى برخورد كند و بیفتد.

بخش شگفت انگیز دیگر مغز حافظه است
آیا هیچ فكر كرده اید این قوّه حافظه چقدر شگفت انگیز است؟ و اگر یك ساعت حافظه از ما گرفته شود به چه سرنوشت غم انگیزى گرفتار خواهیم شد؟!
مركز حافظه كه بخش كوچكى از مغز ما را تشكیل مى دهد خاطرات تمام دوران عمر را با همه خصوصیاتش بایگانى كرده، هر شخصى كه با ما ارتباط داشته است; خصوصیاتش را از نظر اندازه، شكل، رنگ، لباس، اخلاق و روحیات، همه را در بایگانى خود، نگهدارى كرده، و براى هر یك پرونده مخصوصى تشكیل داده است. لذا بمجرد این كه با آن شخص روبه رو مى شویم; فكر ما از لابه لاى آن همه پرونده ها پرونده او را بیرون كشیده و یك مطالعه فورى روى تمام آن مى كند; سپس به ما دستور مى دهد كه چه عكس العملى در برابر او نشان دهیم.
اگر دوست است احترام و اگر دشمن است ابراز تنفر نماییم; امّا تمام این كارها به قدرى با سرعت انجام مى گیرد كه تقریباً هیچ فاصله زمانى احساس نمى شود.
شگفتى این مسئله وقتى آشكارتر مى شود كه بخواهیم آنچه را در حافظه خود نگهدارى كرده ایم; روى كاغذ به وسیله تصویرها و یا روى نوار، ضبط كنیم، بدون شك اوراق و نوارهاى زیادى را تشكیل مى دهد كه مى تواند یك انبار بزرگ را پر كند; و عجیب تر این كه براى بیرون كشیدن یك تصویر یا یك نوار از میان آنها عده زیادى مأمور و بایگان لازم است، ولى حافظه ما همه این كارها را به سادگى و به سرعت انجام مى دهد.


نوع مطلب : اصول عقائد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

     خدا شناسی از دو راه مطمئن

   درباره خدا شناسی از دورترین زمان تا امروز کتابها نوشته شده است هرکدام برای پی بردن به این حقیقت راهی را انتخاب کرده اند؛اما ازهمۀ راهها،بهترین راهی که می تواند مارا بزودی به این مبدء بزرگ جهان هستی نزدیک سازد دو راه است:1-راهی از درون(نزدیکترین راه)

2-راهی از برون(روشنترین راه)

در قسمت اول سری به اعماق وجود خود می زنیم وندای توحید را از درون جان خود می شنویم.

ودر قسمت دوم در عالم پهناور آفرینش به گردش می پردازیم ونشانه های خدا را در پیشانی تمام موجودات ودر دل هر ذره ای مشاهده می کنیم.

الف:راهی از درون

دانشمندان می گویند:هر انسانی را که فکرکنید،از هر نژاد وهر طبقه ای که باشد اگر اورا به حال خود واگذارند وتعلیمات خاصی نبیند وحتی از گفتگو های خدا پرستان و مادیها عریان شود؛خود به خود متوجه نیروی توانا ومقتدری می شود که مافوق جهان ماده است وبر تمام جهان حکومت می کند. این همان ندای فطرت پاک و بی آلایش بشر است. 

           دومین راه برای خداشناسی   

ب:راهی از برون

با یک نگاه ساده به جهانی که در آن زندگی می کنیم به این حقیقت می رسیم که جهان هستی در هم وبر هم نیست،بلکه تمام پدیده ها بر خط سیر معینی در حرکتند و دستگا ههای جهان همچون لشکر انبوهی هستند که به واحدهای منظم تقسیم شده وبه سوی مقصد معینی در حرکتند.نوع مطلب : اصول عقائد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

   آثار خداشناسی در زندگی

1-خدا شناسی و پیشرفت علوم:

عالم هستی همانند کتاب بزرگی است که هر یک از موجودات آن کلمه یا جمله ای ازآن را تشکیل می دهد،از نظر یک فرد خداپرست همۀ ذرات این جهان قابل دقت است،یک انسان با ایمان در پرتو نور خداشناسی؛با کنجکاوی خاصی به مطالعۀ اسرار آفرینش می پردازد(وهمین موضوع به پیشرفت علوم ودانشهای انسانی کمک می کند)،زیرا او می داند آفریننده این دستگاه،بی نهایت علم وقدرت دارد،وهمه کارش روی حکمت وفلسفه است،بنابراین دقیقتر مطالعه می کند،عمیقتر برسی می نماید تا اسرار آنرابهتر درک کند.اما یک فرد مادی انگیزه ای برای مطالعه عمیق اسرارآفرینش ندارد زیرا خالق آنها راطبیعت بی شعور می داند واگر می بینیم بعضی از دانشمندان مادی در صف مکتشفان علوم هستند به خاطر آن است که آنها غالباً خدا را قبول دارند وفقط نام اورا طبیعت می گذارند،چراکه برای کار طبیعت؛((نظم))و((حساب))و((برنامه))قائل هستند. خلاصه،خدا پرستی وسیله پیشرفت علوم ودانشهاست.

2-خداشناسی و تلاش وامید:

به هنگامی که حوادث سخت وپیچیده در زندگی انسان رخ می دهد،و در ها ظاهراً به روی اواز هر سو بسته می شود واحساس ضعف وناتوانی وتنهائی در برابر مشکلات می کند؛ایمان به خدا به یاری اومی شتابد وبه او نیرو می دهد.آری ایمان به خدا تکیه گاه بزرگی برای انسانها است.

ایمان به خدا مایه استقامت وپایمردی است.

ایمان به خدا نور امید را همیشه در دلها زنده نگه می دارد.

3-خدا شناسی واحساس مسؤولیت:

انسان با ایمان در هر رشته ای که باشد احساس مسؤولیت می کند،وظیفه شناس است،نیکوکار وبا گذشت است،همواره یک پلیس معنوی رادرون جان خود حاضر می بیند که مراقب اعمال او است.

ولی افراد بی ایمان مردمی خودخواه وخود کامه وخطرناکند وهیچگونه مسؤولیتی برای خو قائل نیستند،ظلم وستم وتجاوز به حق دیگران برای آنها ساده است وکمتر حاضر به نیکوکاری می باشند.

4-خداشناسی و آرامش:

دانشمندان روانشناس می گویند در زمان ما بیماری روانی وناراحتی روحی بیش ازهر زمان دیگر است.آنها اضافه می کنند:از جمله چیز هائی که می تواند نگرانی را از روح انسان دور کند ایمان به خدا است زیرا هر وقت عوامل نگرانی می خواهد در روح او نفوذ کند ایمان به خدا آن را بعقب می راند.

خدائی که مهربان است،خدائی که روزی دهنده است،خدائی که از حالات بندگانش آگاه وهر گاه روبه سوی او آرند،به آنها کمک می کند واز ناراحتیها رهائی می بخشد.

به همین جهت مؤمنان واقعی همیشه احساس آرامش می کنند وهیچگونه نگرانی در روح آنها نیست وچون کارشان برای خداست اگر زیانی هم کنند جبرانش را ازاو میطلبند وحتی در میدان جنگ لبخند بر لب دارند.

قرآن مجید می گوید:

الذین آمنوا ولم یلبسوا ایمانهم بظلم اولئک لهم الامن:

آنها که ایمان آوردند وایمان خود را با ستم نیالودند،آرامش وامنیت برای آنهاست.(سوره انعام،آیۀ 82)نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
1**
ساعت فلش مذهبی 2*
3* 4** 5** 7** 8*******